Meditace a Mindfulness

Meditovat pro mě znamená dokázat znovu a znovu žasnout. Žasnout nad opravdovým skvostem i jednoduchou kytičkou, která si prorazila cestu v betonové dlažbě. Meditaci vnímám hlavně jako způsob, JAK se dívat na svět a JAK věci dělat. Můžete být obklopeni nádhernými uměleckými díly, ale když si jich nevšimnete, jako by neexistovala. I uschlý strom se změní v umělecké dílo, když zahlédnete, že z kmene stromu vykukuje několik šibalsky se tvářících obličejů. Krásných drobností máme kolem sebe vždycky spoustu, jen je uvidět.

Meditovat však neznamená “utéct” někam do krásného světa. Je to naopak o vnímání všeho, co kolem sebe máme, ať už to vypadá jakkoli. A tak vlastně “meditujeme” vždycky, když něco děláme a při tom si i uvědomujeme, že to děláme. Nepotřebujeme k tomu žádné speciální podmínky, pomůcky ani speciálně vyhrazený čas. Stačí si třeba ráno uvařit čaj a přistoupit k jeho pití trochu jinak než obvykle. Podívat se na něj očima, pak si uvědomit, jak se ruka přibližuje k hrnku, jak ho uchopuje, zvedá k ústům, jak se hrnek se dotýká rtů. Všímat si, jak čaj voní, jak se hladina čaje mihotá, jak čaj vtéká do pusy, jakou má teplotu a chuť, jak při polykání klouže krkem dál do těla. Ruka pak oddaluje hrnek od úst, pokládá ho znovu na stůl, vůně čaje se vzdaluje. Ze začátku může celý postup zabrat více času, postupně je všechno možné vnímat při standardní rychlosti pití. Takový praktický způsob se dá aplikovat na jakoukoli denní činnost, když se pro to rozhodnete. Může to být jídlo, čtení novin, rozhovor s kolegou, cesta do práce.

Meditace může přinést ještě mnohem víc. Přes soustředění se na jednu jednoduchou věc (označuje se taky jako jednobodová pozornost) se může proměnit všechno kolem a objeví se TICHO. Pan Ticho bydlí na pozadí všech zvuků a činností, má svůj domeček i uvnitř každého člověka. Přichází tiše a nenápadně, dokáže vklouznout každou klíčovou dírkou. Když ho uslyšíte poprvé, možná Vám bude znít jen jako absence zvuků, prázdný nenaplněný prostor. Při častějším setkávání možná objevíte, že pan Ticho má velmi zvučný hlas, který nepřekřičí ani houkající siréna. Setkání s tímhle pánem si budete pamatovat.

Ukázka cvičení:

  • jídlo
  • pití
  • chůze
  • zvuky
  • dech
  • vůně
  • hmat